Існує класифікація видів економічної діяльності. З 2012 року діє КВЕД 2010, що допомагає визначитись із вибором системи оподаткування.
Підприємці можуть застосовувати у своїй діяльності 2 системи оподаткування.
- загальну;
- спрощену.
Для того, щоб обрати оптимальні умови оподаткування для своєї діяльності зверніть увагу на наступні критерії:
- Обмеження за обсягом виручки
- Обмеження за кількістю працівників
- Обмеження за видами діяльності
- Необхідність реєстрації платником ПДВ
- Робота з електронними грошима.
Для зручності наведемо порівняльну таблицю
Критерій | Загальна система | Спрощена система |
обмеження за обсягом виручки | не обмежено | 1 – не перевищує 300000 грн
2 – не перевищує 1,5млн грн 3 – не перевищує 5 млн грн |
обмеження за кількістю працівників |
немає |
1 — 0
2 — 10 3 – не обмежена |
обмеження за видами діяльності | відсутні | Зазначені в пункті 291.5 |
необхідність реєстрації платником ПДВ | обов’язані зареєструватися після перевищення обороту 300 тис. грн. за останні 12 календарних місяців (пункт 181.1 ПКУ). | не зобов’язані реєструватися в межах суми доходу для відповідних груп податку. |
робота з електронними грошима | немає | Пунктом 291.6 ПКУ заборонені будь-які форми розрахунків крім грошових. |
Наголошуємо на видах діяльності, які не можна провадити на умовах сплати єдиного податку в жодній з груп:
- виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ в ємностях до 20 л, пива й столових вин)
- видобуток, виробництво, реалізація дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, зокрема органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);
- видобуток, реалізація корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;
- діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності страховими агентами, сюрвеєрами, аварійними комісарами та аджастерами;
- діяльність з управління підприємствами
- надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню)
- діяльність із продажу предметів мистецтва та антикваріату, з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, колекціонування або антикваріату;
- діяльність з організації, проведення гастрольних заходів;
- технічні випробування та дослідження (гр. 74.3 КВЕД ДК 009: 2005);
- діяльність у сфері аудиту;
- надання в оренду земельних ділянок загальною площею понад 0,2 гектара, житлових приміщень та/або їхніх частин загальною площею понад 100 кв. м, нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їхніх частин загальною площею понад 300 кв. м;
- діяльність страхових (перестрахових) брокерів;
- діяльність з організації та проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
– обмін валют.
(пункт 291.5 Податкового кодексу України)
ОБМЕЖЕННЯ ЗА ВИДАМИ ДІЯЛЬНОСТІ
Загальна система оподаткування: немає спеціальних обмежень (види діяльності, які заборонено провадити підприємцям, перераховані в ст. 4 Закону «Про підприємництво»)
Єдиний податок
перша група: мають право тільки торгувати товарами в роздріб на ринку й надавати побутові послуги населенню за затвердженим переліком побутових послуг.
друга група: Мають право надавати послуги (зокрема й побутові) платникам єдиного податку та/або населенню, а також здійснювати виробництво, продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Заборонено надавати посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди, та оцінювання нерухомого майна, а також провадити діяльність із виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
третя група: Спеціальних обмежень за видами діяльності немає
ПОРЯДОК РЕЄСТРАЦІІЇ ПЛАТНИКОМ ПОДАТКІВ
Загальна система : Орган ДФС самостійно здійснює взяття на облік підприємця не пізніше ніж наступного робочого дня від дня отримання відомостей від держреєстратора.
Якщо підприємець не подав заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, він автоматично вважається таким, що працює за загальною системою оподаткування.
Ніяких заяв до податкової служби подавати не потрібно. Однак до часу, коли буде отримано дохід від підприємницької діяльності, потрібно зареєструвати в податковій інспекції Книгу обліку доходів і витрат, у якій буде вестися облік результатів господарської діяльності.
Єдиний податок перша й друга група: Якщо підприємець бажає відразу після держреєстрації працювати за спрощеною системою, він може подати про застосування спрощеної системи оподаткування першої (другої) групи безпосередньо держреєстраторові під час реєстрації підприємцем.
Новостворений підприємець вважатиметься платником єдиного податку з 1-го числа місяця, що настає за місяцем, у