Думаємо, більшість людей чула про нього, але не знає напевне, що таке Інтерпол. Більше за це, часом важко дізнатись, чи знаходяться ваші дані у реєстраційних базах цієї інстанції.
Адвокати «Максимального захисту» пояснюють, що це за організація, що таке «Червоні повідомлення» та як дізнатись, чи є ви у базі даних осіб, яких розшукує Інтерпол.
Для чого взагалі створений Інтерпол та як він функціонує?
Інтерпол є найбільшою в світі поліцейською організацією, учасницями якої є 192 країни світу. Одразу ж зауважимо, що Інтерпол не є міжнародною поліцією, як деякі вважають. Це, скоріше, міжнародний орган, який допомагає поліцейським силам різних країн співпрацювати шляхом створення спільних баз даних та каналів зв’язку. Штаб квартира Інтерполу розташована у місті Ліон (Франція).
Серед основних завдань Інтерполу виступає координація міжнародного розшуку осіб шляхом розміщення інформації про осіб, які перебувають у міжнародному розшуку у виді так званих «Червоних повідомлень» (Red notices). Окрім цього, Інтерполом може здійснюватися розповсюдження інформації про розшукуваних осіб, шляхом розсилок (Diffusions).
Яким чином до Інтерполу надходить інформація про розшукуваних осіб?
Передача інформації до бази даних Інтерпол здійснюється Національними центральними бюро Інтерполу. Національним центральним бюро виступає певний підрозділ поліції в країні –учасниці, яка обмінюється інформацією з Інтерполом.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 1993 року № 220 «Про національне центральне бюро Інтерполу», в Україні у якості Національного центрального бюро Інтерполу виступає Національна поліція.
Що таке «Червоні повідомлення» (Red notices) та Розсилки (Diffusions)?
Червоні повідомлення – це електронні сповіщення, які розміщуються Інтерполом на запит Національного центрального бюро країни- учасниці. Зазначене повідомлення зберігається в базі даних Інтерпол і його можуть бачити органи поліції та міграційні служби по всьому світу.
Призначення «Червоного повідомлення» — встановлення місцезнаходження розшукуваної особи, її арешт або обмеження її пересування з метою екстрадиції (видача затриманої особи країні, яка її розшукує – ред.). Завдяки такому повідомленню, органи поліції в одній країні мають змогу дізнатись про те, що особа розшукується в іншій державі, яка направила відповідний запит до Інтерполу.
«Червоне повідомлення» містить у собі інформацію про розшукувану особу, включаючи її ім’я, дату народження, національність, а також фотографію. Також воно містить інформацію про те, у чому обвинувачується розшукувана особа, у зв’язку із чим вона розшукується у країні, яка подала запит.
Що стосується Розсилок (Diffusions), то вони відрізняються від «Червоних повідомлень» лише тим, що розміщуються не Інтерполом на запит країни, у якій розшукується особа, а саме зацікавленою країною самостійно через канали Інтерполу.
Із вищезазначеної інформації зрозуміло, що якщо відносно певної особи було розміщено «Червоне повідомлення» або було зроблено розсилку, то це може створити істотні проблеми для неї. Достатньо часто деякі з країн зловживають можливостями бази даних Інтерполу та вносять туди відомості про розшук осіб за відсутності достатніх для цього підстав. Наприклад через надумані звинувачення, висунуті проти осіб, які критикують владу в країні, займають активну громадську позицію, через політичні мотиви тощо.
Людина, яка, виїхала з країни, та яку згодом оголосили у розшук, може навіть про це не здогадуватись. Тому коли вона буде перетинати кордон з іншою державою, на неї може чекати неприємний сюрприз у вигляді арешту та процедури екстрадиції.
Як дізнатись, чи є в базі Інтерполу «червоне повідомлення» або розсилка щодо вашої особи?
Існують три можливі способи дізнатись зазначену інформацію.
- Найпростіший з них – це звернутись до офіційного сайту Інтерполу, на якому можна заповнити відповідну форму.
Однак, слід зауважити, що на сайті містяться не всі «Червоні повідомлення», а лише деякі з них. І якщо ви не бачите вашого імені на офіційному сайті Інтерполу – це ще не означає, що відносно вас нічого немає. Така інформація може бути просто не зазначена на сайті. До того ж розсилки ніколи не відображаються на сайті Інтерполу.
- Наступний спосіб дізнатись необхідну інформацію — звернутись до органів поліції в країні де ви живете. Зазвичай законодавством не передбачено процедури надання національними органами поліції відповідей на такі запити (звернення), тому отримати таку інформацію можна буде хіба що неофіційно.
Знову ж таки, навіть якщо вам повідомлять, що вас не має базі даних Інтерпол, це ще не означає що це дійсно так. Органи поліції, до яких ви звернулись, також можуть не мати доступу до усієї інформації.
Зокрема, надаючи правову допомогу одному з наших клієнтів, виникла необхідність в отриманні інформації стосовно того чи взагалі перебуває зазначена особа у розшуку в базі даних Інтерполу. Особа звернулась за допомогою у зв’язку із тим, що її було заарештовано на території України. Арешт аргументували тим, що цю особу було оголошено у розшук іншою державою та відносно неї розпочато процедуру екстрадиції.
З цією метою було направлено запит до Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України. Однак, усе виявилось дещо складніше, аніж просто направити запит та отримати на нього відповідь, адже у наданні інформації на зазначений запит було відмовлено, та роз’яснено, що для отримання запитуваної інформації необхідно звертатись безпосередньо до Комісії з контролю файлів Інтерполу.
- Третій спосіб, на нашу думку, дозволяє отримати найбільш повну та достовірну інформацію. Його суть полягає у зверненні до Комісії з контролю файлів Інтерполу.
Запит до Комісії оформляється у вигляді листа, до якого існує декілька спеціальних вимог, яких необхідно дотримуватися:
- Підпис на листі повинен бути оригінальним (не допускається прийняття звернення із копією підпису особи тощо);
- Лист повинен бути написаний однією з офіційних робочих мов Комісії (Арабська, Англійська, Французька або Іспанська);
- У листі має бути вказана мета (наприклад, запит на доступ до файлів Інтерпол або запит на коригування чи видалення даних)