Більшість пересічних громадян ніколи не задумувались, яку важливу роль для них відіграє трудове законодавство. А дарма: адже саме воно забезпечує вашу безпеку та захищає ваші права та інтереси як працівника.
Адвокати «Максимального захисту» розповідають про права та типові порушення трудового законодавства.
Порушення трудового законодавства
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Незважаючи на той факт, що станом на минулий рік офіційно безробітних в Україні понад 300 тисяч осіб, Держава піднімає штрафні санкції за порушення трудового законодавства України.
Так, з 1 січня 2018 року мінімальна заробітна плата зросла до 3723 гривень в місяць. Відповідно і зросли штрафи за порушення трудового законодавства України.
Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю юридичні та фізичні особи — підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:
- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків — у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, тобто 111 690 гривень;
- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі — у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, тобто 11 169 гривень;
- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці — у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, тобто 37230 гривень;
- недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених Законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», — у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, тобто 37230 гривень;
- недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні — у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, тобто 11 169 гривень;
- Штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат, тобто 372 300 гривень за недопуск до проведення перевірки, пов’язаної із виявленням фактів допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску та податків.
Вказані штрафи накладаються уповноваженими особами Державної служби з питань праці за результатами проведеної планової або позапланової перевірки.
Слід звернути увагу, що строк здійснення як планової так і позапланової перевірки за дотриманням законодавства про охорону праці не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб’єктів мікро-, малого підприємництва — п’яти (планова перевірка) або двох (позапланова перевірка) робочих днів. Продовження строку здійснення перевірок не допускається.
Втім, у разі накладення таких величезних штрафів їх можливо оскаржити до місцевого адміністративного суду шляхом подання позовної заяви.
Таким чином, Законодавство України передбачає можливість оскарження незаконних дій працівників Державної служби з питань праці. Рекомендуємо ретельно підготуватись до розгляду справи, проконсультуватись з адвокатом та зібрати всі необхідні докази Вашої позиції.
«Максимальний захист» забезпечує дотримання трудового законодавства для своїх клієнтів, а також захищає права працівників, роботодавців та регулює конфліктні ситуації. Більше про наші послуги у сфері трудового законодавства ви можете прочитати тут.
Якщо у вас виникли будь-які питання, щодо цієї тематики – зверніться до нас за консультацією зручним для вас способом:
За номером +380978889977
На електронну пошту mzahyst@gmail.com
Напишіть нам у соціальних мережах facebook, telegram, instagram
З повагою та найкращими побажаннями,
Адвокатське об’єднання «Максимальний захист»