Набуття громадянства України – складний і довготривалий процес. Але для інтернаціональних пар (де один з членів подружжя громадянин України, а інший – іноземець), існує окрема процедура, відповідно до якої партнер-іноземець може набути громадянства України.
«Максимальний захист» детально розповідає про цю процедуру та її алгоритм і особливості.
Умови прийняття до громадянства України
Статтею 6 Закону України «Про громадянство» у якості однієї з підстав для набуття громадянства України передбачено таку підставу, як «прийняття до громадянства України».
Умовами прийняття до громадянства, відповідно до статті 9 Закону України «Про громадянство» є:
- визнання і дотримання Конституції України та законів України;
- подання декларації про зобов’язання припинити іноземне громадянство (іноземцям, яким надано статус біженця чи притулок в Україні необхідно подати заяву про відмову від іноземного громадянства). У випадку, якщо законодавством іноземної держави, громадянином якої є іноземець, передбачене автоматичне припинення громадянства цієї держави, у випадку набуття громадянства іншої країни, подання такої заяви не вимагається).
- перебування у шлюбі з громадянином України понад 2 роки, в тому числі, якщо шлюб припинився внаслідок смерті громадянина України.
Звертаємо увагу, що у випадку, якщо іноземцю було надано дозвіл на імміграцію у зв’язку із перебуванням у шлюбі або наявністю дітей – громадян України, вимога щодо перебування у шлюбі понад два роки на них не поширюється. - отримання дозволу на імміграцію;
- володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування;
- наявність законних джерел існування (не поширюється на осіб, які отримали статус біженця в Україні або притулок в Україні);
Перелік документів, для набуття громадянства України
Перелік документів, які необхідно подати для набуття громадянства України іноземцю, який перебуває у шлюбі з громадянином України, передбачений пунктом 47 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, який затверджений Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 ( в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року № 588/2006).
Відповідно до зазначеного порядку для прийняття до громадянства України, особа, яка перебуває у шлюбі з громадянином України понад два роки та отримала дозвіл на імміграцію, подає наступні документи:
- заяву про прийняття до громадянства України (в двох примірниках);
- три фотокартки (розміром 35х45 мм);
- зобов’язання припинити іноземне громадянство або декларацію про зміну громадянства (в окремих випадках);
- копію документа, що підтверджує отримання дозволу на імміграцію в Україну;
- документи, які підтверджують володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування (видається в Україні керівником навчального закладу, місцевим органом виконавчої влади України або виконавчим органом місцевого самоврядування), або копію атестата чи витяг із залікової відомості диплома (якщо особа закінчила навчальний заклад з вивченням української мови), або документ, що посвідчує інвалідність особи (якщо особа сліпа, глуха, німа).
- документ про наявність законних джерел існування протягом останніх шести місяців на момент подання заяви про прийняття до громадянства України. (законними джерелами існування, відповідно до статті 1 Закону України «Про громадянство України» є заробітна плата, прибуток від підприємницької діяльності або власності, пенсія, стипендія, аліменти, соціальні виплати та допомога, власні фінансові заощадження або фінансова допомога від членів сім’ї, інших фізичних та юридичних осіб, що мають законні доходи). У разі подання особою документа про наявність власних фінансових заощаджень сума коштів на банківському рахунку повинна бути не менше ніж дванадцять прожиткових мінімумів на одну особу (виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на момент подання заяви про прийняття до громадянства України).
- копію документа, що підтверджує перебування чоловіка, дружини особи у громадянстві України;
- документ, що підтверджує перебування особи у шлюбі з громадянином України терміном понад два роки;
Отримання дозволу на імміграцію
Для отримання дозволу на імміграцію необхідно:
- Подати заяву відповідного зразка: особи, які перебувають в Україні на законних підставах, подають заяву до ДМС, а ті, що перебувають за межами території України – до відповідних дипломатичних та консульських установ;
До заяви додаються:
- три фотокартки;
- копія документа, що посвідчує особу;
- документ про місце проживання особи;
- відомості про склад сім’ї, копія свідоцтва про шлюб;
Необхідною передумовою отримання дозволу на імміграцію на території України є необхідність законного перебування в Україні.
«Максимальний захист» має багаторічний стаж роботи у сфері міграційного права. Ми також надаємо правову допомог