Згідно з законодавством України, певні види (повний перелік можете знайти тут) діяльності підлягають обов’язковому ліцензуванню.
Оскільки процес отримання ліцензії може бути доволі складним для людей, які не займались цим раніше, «Максимальний захист» розповідає про особливості ліцензування, необхідні документи та важливі моменти. Розглянемо ситуацію на прикладі отримання дозволу на медичну практику лікарем-невропатологом.
Отримання медичної ліцензії
Процес отримання ліцензії на зайняття медичною практикою досить тривалий, проте важливий! Оскільки без медичної ліцензії зайняття медичною практикою заборонене законодавством України. Стаття 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» вказує на те, що медична практика підлягає ліцензуванню.
Здійснення медичної практики без ліцензії карається Законом. Передбачені наступні види відповідальності:
- адміністративна: стаття 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 34 000 грн ) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої. У разі повторності такого правопорушення протягом року чи отримання доходу в результаті такої діяльності у великих розмірах – штраф від 34 000 грн. до 85 000 грн. з конфіскацією.
- кримінальна: за здійснення господарської діяльності без одержання ліцензії або з порушенням умов ліцензування скасована наприкінці 2011 року (ст. 202 КК), проте Кримінальний кодекс містить статтю 138 «Незаконна лікувальна діяльність», яка передбачає відповідальність у вигляді виправних робіт на строк до 2 років, або обмеження чи позбавлення волі на строк до 3 років за заняття лікувальною діяльністю без спеціального дозволу особою, яка не має належної медичної освіти, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого.
Продовжуючи розглядати питання ліцензування діяльності медичної практики варто зазначити хто може отримати ліцензію на зайняття медичною практикою. Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики»:
- юридична особа незалежно від організаційно – правової форми;
- фізичні особи — підприємці з медичною освітою;
- фізична особа – підприємець, яка не має спеціальної освіти та не відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ, за умовиукомплектування штату медичними та немедичними працівниками відповідно до заявлених спеціальностей.
Щоб отримати ліцензію необхідно до органу ліцензування, даному випадку Міністерство охорони здоров’я України, подати пакет необхідних документів. Ліцензію можливо отримати лише в Києві, отримати її в областях неможливо.
Необхідні документи для отримання лікарської ліцензії
заява про отримання ліцензії за визначеними ліцензійними умовами формою. У заяві має міститись інформація про:
- здобувача ліцензії: для юридичної особи — повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код; для фізичної особи — підприємця — прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дані про місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичною особою, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має відмітку у паспорті, — подається
- копія цієї відмітки) та згода на обробку персональних даних з метою забезпечення виконання вимог цього Закону;
- вид господарської діяльності (повністю або частково), зазначений у ст. 7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», на провадження якого здобувач ліцензії має намір одержати ліцензію.
До заяви про отримання ліцензії додаються:
- документи відповідно до ліцензійних вимог;
- копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами — підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби);
- за підписом здобувача ліцензії або уповноваженої ним особи відомості про стан матеріально-технічної бази;
- наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня
- сторінки відомостей нумеруються, прошиваються, засвідчуються підписом уповноваженої особи та скріплюються печаткою суб’єкта господарювання (за наявності).
- опис документів.
Відповідно до п. 6 Постанови КМУ «Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики»
Варто звернути увагу на вимоги медичного обладнання для лікаря – невропатолога. Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 31.10.2011 № 739.
Вимоги до персоналу
Лікар – невропатолог вищої кваліфікаційної категорії
- повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина