Згідно з законодавством України, певні види (повний перелік можете знайти тут) діяльності підлягають обов’язковому ліцензуванню.
Оскільки процес отримання ліцензії може бути доволі складним для людей, які не займались цим раніше, «Максимальний захист» розповідає про особливості ліцензування, необхідні документи та важливі моменти. Розглянемо ситуацію на прикладі отримання дозволу на медичну практику лікарем-невропатологом.
Отримання медичної ліцензії
Процес отримання ліцензії на зайняття медичною практикою досить тривалий, проте важливий! Оскільки без медичної ліцензії зайняття медичною практикою заборонене законодавством України. Стаття 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» вказує на те, що медична практика підлягає ліцензуванню.
Здійснення медичної практики без ліцензії карається Законом. Передбачені наступні види відповідальності:
- адміністративна: стаття 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 34 000 грн ) з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої. У разі повторності такого правопорушення протягом року чи отримання доходу в результаті такої діяльності у великих розмірах – штраф від 34 000 грн. до 85 000 грн. з конфіскацією.
- кримінальна: за здійснення господарської діяльності без одержання ліцензії або з порушенням умов ліцензування скасована наприкінці 2011 року (ст. 202 КК), проте Кримінальний кодекс містить статтю 138 «Незаконна лікувальна діяльність», яка передбачає відповідальність у вигляді виправних робіт на строк до 2 років, або обмеження чи позбавлення волі на строк до 3 років за заняття лікувальною діяльністю без спеціального дозволу особою, яка не має належної медичної освіти, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого.
Продовжуючи розглядати питання ліцензування діяльності медичної практики варто зазначити хто може отримати ліцензію на зайняття медичною практикою. Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики»:
- юридична особа незалежно від організаційно – правової форми;
- фізичні особи — підприємці з медичною освітою;
- фізична особа – підприємець, яка не має спеціальної освіти та не відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ, за умовиукомплектування штату медичними та немедичними працівниками відповідно до заявлених спеціальностей.
Щоб отримати ліцензію необхідно до органу ліцензування, даному випадку Міністерство охорони здоров’я України, подати пакет необхідних документів. Ліцензію можливо отримати лише в Києві, отримати її в областях неможливо.
Необхідні документи для отримання лікарської ліцензії
заява про отримання ліцензії за визначеними ліцензійними умовами формою. У заяві має міститись інформація про:
- здобувача ліцензії: для юридичної особи — повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код; для фізичної особи — підприємця — прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дані про місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичною особою, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має відмітку у паспорті, — подається
- копія цієї відмітки) та згода на обробку персональних даних з метою забезпечення виконання вимог цього Закону;
- вид господарської діяльності (повністю або частково), зазначений у ст. 7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», на провадження якого здобувач ліцензії має намір одержати ліцензію.
До заяви про отримання ліцензії додаються:
- документи відповідно до ліцензійних вимог;
- копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами — підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби);
- за підписом здобувача ліцензії або уповноваженої ним особи відомості про стан матеріально-технічної бази;
- наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня
- сторінки відомостей нумеруються, прошиваються, засвідчуються підписом уповноваженої особи та скріплюються печаткою суб’єкта господарювання (за наявності).
- опис документів.
Відповідно до п. 6 Постанови КМУ «Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики»
Варто звернути увагу на вимоги медичного обладнання для лікаря – невропатолога. Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 31.10.2011 № 739.
Вимоги до персоналу
Лікар – невропатолог вищої кваліфікаційної категорії
- повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина» спеціальністю «Лікувальна справа». Спеціалізація за фахом «Неврологія» (інтернатура, курси спеціалізації);
- підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо)
- наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності.
- стаж роботи за фахом — понад 10 років.
Лікар-невропатолог I кваліфікаційної категорії:
- повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Лікувальна справа». Спеціалізація за фахом «Неврологія» (інтернатура, курси спеціалізації).
- наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) I кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності.
- стаж роботи за фахом — понад 7 років.
Лікар-невропатолог II кваліфікаційної категорії:
- повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Лікувальна справа». Спеціалізація за фахом «Неврологія» (інтернатура, курси спеціалізації).
- наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) IІ кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності.
- стаж роботи за фахом — понад 5 років.
Лікар-невропатолог:
- повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Лікувальна справа». Спеціалізація за фахом «Неврологія» (інтернатура., курси спеціалізації).
- наявність сертифіката лікаря – спеціаліста;
- без вимог до стажу роботи.
Більш детально з вимогами до лікаря можете ознайомитись у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників.
Отримавши заяву Орган ліцензування, а саме Міністерство охорони здоров’я України протягом трьох робочих днів з дня одержання заяви про отримання ліцензії встановлює наявність або відсутність підстав для залишення її без розгляду і в разі їх наявності приймає відповідне рішення.
Можливі причини відмови у наданні ліцензії
Підставою для залишення заяви про отримання ліцензії без розгляду є:
1) підписані документи, що додаються до заяви для отримання ліцензії, подані не в повному обсязі;
2) заява або хоча б один з документів, що додається до заяви про отримання ліцензії: підписаний особою, яка не має на це повноважень;
оформлений із порушенням вимог цього Закону, складений не за встановленою формою або не містить даних, які обов’язково вносяться до них згідно з цим Законом;
3) подання заяви з порушенням строків, передбачених цим Законом;
4) відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань відомостей про здобувача ліцензії (суб’єкта господарювання) або наявність відомостей про державну реєстрацію його припинення.
У рішенні про залишення заяви про отримання ліцензії без розгляду зазначаються:
1) реквізити заяви про отримання ліцензії;
2) вид господарської діяльності, зазначений здобувачем ліцензії у заяві про отримання ліцензії;
3) дані про здобувача ліцензії (найменування та ідентифікаційний код юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи — підприємця (серія та номер паспорта для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний орган державної податкової служби та має відмітку у паспорті);
4) перелік обґрунтованих підстав для залишення заяви про отримання ліцензії без розгляду і пропозиції щодо порядку їх усунення.
Забороняється залишення заяви про отримання ліцензії без розгляду з підстав, не передбачених Законом!
Наступним етапом є встановлення відсутності або наявності підстав для відмови у видачі ліцензії. Якщо були встановлені такі підстави, то МОЗ приймає рішення про відмову у видачі ліцензії та направляє його копію здобувачу протягом 5 робочих днів.
Підставою для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії за результатом розгляду заяви про отримання ліцензії є:
1) встановлення невідповідності здобувача ліцензії ліцензійним умовам, встановленим для провадження виду господарської діяльності, зазначеного в заяві про отримання ліцензії;
2) виявлення недостовірності даних у підтвердних документах, поданих здобувачем ліцензії. Виявленням недостовірності даних у підтвердних документах, поданих суб’єктом господарювання до органу ліцензування, є встановлення на момент подання документів здобувачем ліцензії чи ліцензіатом наявності розбіжності між даними, наведеними у них, та фактичним станом цього суб’єкта господарювання. Не вважаються недостовірними дані, підстава наведення яких суб’єктом господарювання не могла бути для нього завідомо неналежною.
У рішенні про відмову у видачі ліцензії зазначаються:
1) реквізити заяви про отримання ліцензії;
2) вид господарської діяльності, зазначений здобувачем ліцензії у заяві про отримання ліцензії;
3) найменування та ідентифікаційний код юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи — підприємця (серія та номер паспорта для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний орган державної податкової служби та має відмітку у паспорті);
4) перелік та опис підстав (обґрунтування) для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії;
5) пропозиції щодо усунення відповідних недоліків, які мають бути викладені в однозначній, зрозумілій та достатній для виконання здобувачем ліцензії формі.
Строк прийняття рішення про видачу ліцензії становить десять робочих днів з дня одержання органом ліцензування заяви про отримання ліцензії.
Здобувач набуває право на провадження господарської діяльності з медичної практики з моменту внесення даних до вказаного державного реєстру.
За видачу ліцензії справляється разова плата в розмірі одного прожиткового мінімуму, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що діє на день прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії, якщо інший розмір плати не встановлений законом. (на даний момент плата становитиме 2007 грн.)
Набуття здобувачем ліцензії права на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відбувається з моменту внесення рішення органу ліцензування про видачу ліцензії до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.
Ліцензія оформлюється в електронному вигляді шляхом внесення запису до зазначеного реєстру, проте за бажанням здобувача ліцензії може бути видана й на паперовому носії за формою, затвердженою наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України від 14 липня 2015 року № 781/38.
Заклад охорони здоров’я чи фізична особа-підприємець, який утворюється вперше, отримавши повідомлення МОЗ про прийняття рішення про видачу йому ліцензії, у місячний строк повинен укласти трудові договори з медичними працівниками, які були заявлені в документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, на зазначені ним посади.
Строк. Згідно з ч. 12 статті 13 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензія видається на необмежений строк. Проте Міністерство охорони здоров’я може прийняти рішення про анулювання ліцензії.
Плата за видачу ліцензії. Розмір оплати становить один прожитковий мінімум, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що діє на момент прийняття ріщення про видачу ліцензії.
До 30.11.2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2007 грн.
Підстави для анулювання ліцензії
Анулювати ліцензію можливо з наступних підстав:
- заява ліцензіата про анулювання власної ліцензії. Не є підставою для анулювання ліцензії заява ліцензіата про анулювання його ліцензії, що подана після видання органом ліцензування розпорядчого документа про проведення перевірки додержання таким ліцензіатом вимог ліцензійних умов і до закінчення строку: перевірки та усунення порушень ліцензійних умов (у разі їх наявності); у тридцять робочих днів після спливу терміну виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов (крім випадку видання протягом цього строку органом ліцензування розпорядчого документа про проведення позапланової перевірки виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов);
- набрання чинності рішенням органу ліцензування про анулювання ліцензії або скасування такого рішення спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування;
- наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи (державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
- подання копії свідоцтва про смерть фізичної особи — підприємця (у разі відсутності правонаступника);
- акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, встановлених для виду господарської діяльності;
- акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов.;
- акт про виявлення недостовірності даних у документах, поданих суб’єктом господарювання разом із заявою про отримання ліцензії;
- акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування;
- акт про документальне підтвердження встановлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1Закону України «Про оборону України», та (або) дії яких створюють умови для виникнення воєнного конфлікту, застосування воєнної сили проти України;
- несплата за видачу ліцензії;
Оподаткування після отримання медичної ліцензії
Якщо лікар зареєструвався я фізична особа- підприємець. Враховуючи те, що лікар даватиме медичні послуги пацієнтам фізичним особам, то він може бути платником Єдиного податку другої групи та сплачувати фіксовану суму єдиного податку. Більше про це тут.
Сума єдиного податку становить 20 % від МЗП. (834.60 грн/міс.)
Додатки (зразки)
________________________________ (найменування органу ліцензування) |
ЗАЯВА
про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики
Здобувач ліцензії ___________________________________________________________
(найменування юридичної особи/прізвище, ім’я,
по батькові фізичної особи — підприємця)
_____________________________________________________________________________
(місцезнаходження юридичної особи/місце реєстрації фізичної особи — підприємця)
_____________________________________________________________________________
(місце (місця) провадження медичної практики)*
_____________________________________________________________________________
(для юридичних осіб — код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб — підприємців —
_____________________________________________________________________________
ідентифікаційний код або серія, номер паспорта фізичної особи — підприємця,
_____________________________________________________________________________
ким і коли виданий (у разі відмови через свої релігійні переконання від прийняття
_____________________________________________________________________________
реєстраційного номера облікової картки платника податків)
_____________________________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові керівника юридичної особи)
e-mail: __________________________
Прошу видати ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.
Спосіб отримання повідомлення про прийняте рішення (підкреслити): | ||
нарочно | поштовим відправленням | в електронному вигляді |
Спосіб отримання ліцензії (підкреслити): | ||
нарочно | поштовим відправленням | в електронному вигляді |
Достовірність наданої інформації підтверджую та ознайомлений, що подання недостовірних даних у документах, що додаються до цієї заяви, є підставою для відмови у видачі ліцензії та анулювання ліцензії (відповідно до статей 12, 13 та 16 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”).
“___” ____________ 20__ р. | _____________________ (підпис здобувача ліцензії) | _________________ (прізвище, ініціали) | |
МП (за наявності) | |||
Дата і номер реєстрації заяви | _____________________ (підпис особи, яка прийняла заяву) | _________________ (прізвище, ініціали) |
“___” ______ 20__ р. № _____
__________
* Зазначаються всі місця провадження господарської діяльності з медичної практики.
до Ліцензійних умов
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 27 грудня 2017 р. № 1105)
ВІДОМОСТІ
суб’єкта господарювання про стан матеріально-технічної
бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього
і кваліфікаційного рівня
_________________________________________________________________
(найменування юридичної особи/прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи — підприємця)
Організаційні вимоги
- Інформація про спеціальності медичних працівників, за якими провадитиметься господарська діяльність з медичної практики:
лікарські спеціальності: __________________________________________________________
спеціальності молодших спеціалістів з медичною освітою: _____________________________
- Інформація про види медичної допомоги (первинна медична допомога, екстрена медична допомога, вторинна (спеціалізована) медична допомога, третинна (високоспеціалізована) медична допомога, паліативна допомога, медична реабілітація), за якими провадитиметься господарська діяльність з медичної практики, та методи, що застосовуватимуться
Поряд-ковий номер | Адреса місця провадження господарської діяльності з медичної практики | Вид мед. допомоги | Лікарські спеціальності та спеціальності молодших спеціалістів з медичною освітою | Методи, що заст.у мед. практиці (так/ні) | |||||
методи профі-лактики | методи діагнос-тики | методи лікування | методи реабілі-тації | хірургічні втручання | методи знебо-лення |
- Вивіска на вході за адресами місць провадження господарської діяльності з медичної практики:
____________________________________________________________________________
(зазначаються найменування та вид закладу охорони здоров’я (відокремленого структурного підрозділу), найменування юридичної особи, для фізичної особи — підприємця зазначаються медичні спеціальності, за якими провадиться медична практика, прізвище, ім’я,
по батькові фізичної особи — підприємця)
- Інформація про установчі документи та структуру закладу охорони здоров’я*:
реквізити документа про утворення закладу охорони здоров’я:
_________________________________________________________________
(статут (положення) закладу охорони здоров’я, відокремленого структурного
підрозділу (за наявності) із зазначенням дати та номера розпорядчого документа про
утворення закладу охорони здоров’я, відокремленого структурного підрозділу (за наявності)
структура закладу охорони здоров’я (у довільній формі) _______________________________
- Реквізити документа, що є підставою для користування приміщенням: _____________________________________________________
(вид, дата та номер документа, який надає право користування приміщенням)
- Реквізити акта санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта**: ________________________________________________________________
(дата, номер, ким виданий)
Матеріально-технічна база за адресами провадження
господарської діяльності з медичної практики
- Перелік наявних приміщень закладу охорони здоров’я, кабінету (кабінетів) фізичної особи — підприємця та їх оснащення (не зазначаються матеріали, інструментарій, які не можна ідентифікувати)
Поряд-ковий номер | Найменування відокремленого структурного підрозділу та режим роботи | Найменування приміщення (кабінету) із зазначенням лікарських спеціальностей та спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою, що провадять в ньому медичну практику, та його площа | Перелік оснащення (медичні вироби та вироби медичного призначення) із зазначенням повного найменування виробника, моделі | Технічний стан, рік випуску медичної техніки, виробів медичного призначення, апаратури, приладів, інструментарію | |
наймену-вання | кількість | ||||
Загальна площа приміщень __________________________ кв. метрів.
- Перелік засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та підлягають метрологічній повірці
Поряд-ковий номер | Найменування засобів вимірювальної техніки | Дата останньої повірки | Реквізити документа про метрологічну повірку | |
місяць | рік | |||
Кадрові вимоги
- Відомості про відповідність освітнім та кваліфікаційним вимогам лікарів (зокрема керівника закладу охорони здоров’я) та професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють в системі охорони здоров’я
Поряд-ковий номер | Прізвище, ім’я, по батькові | Посада (у тому числі посада, на яку буде зараховано) | Основна робота або за сумісництвом | Диплом (спеціаль-ність, серія, номер, дата, ким виданий) | Сертифікат спеціаліста (спеціальність, серія, номер, дата, ким виданий) | Посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії (спеціальність, серія, номер, дата, ким видано, категорія) (за наявності) |
- Відомості про відповідність освітнім та кваліфікаційним вимогам молодших спеціалістів з медичною (фармацевтичною) освітою
Поряд-ковий номер | Прізвище, ім’я, по батькові | Посада (у тому числі посада, на яку буде зараховано) | Основна робота або за сумісництвом | Диплом (спеціальність, серія, номер, дата, ким видано) | Свідоцтво про проходження підвищення кваліфікації (спеціальність, номер, дата, ким видано) | Посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії (спеціальність, серія, номер, дата, ким видано, категорія) (за наявності) |
- Відомості про стаж роботи керівника закладу охорони здоров’я та фізичної особи — підприємця відповідно до запису в трудовій книжці за останні п’ять років або реквізити ліцензії (для фізичної особи — підприємця)
Прізвище, ім’я, по батькові | Номер запису | Дата | Відомості про прийом на роботу, переведення на іншу роботу і звільнення з роботи із зазначенням причин і посиланням на статтю Кодексу законів про працю України | Реквізити документа (назва, дата та номер) | ||
число | місяць | рік | ||||
Достовірність наданої інформації підтверджую та ознайомлений, що подання недостовірних даних у документах, що додаються до цих відомостей, є підставою для відмови у видачі ліцензії та анулювання ліцензії (відповідно до статей 12, 13 та 16 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”).
___ _________ 20__ р.
| __________________ (підпис заявника)
| _________________________ (прізвище, ініціали***) |
___________
* Пункт 4 не заповнюється фізичною особою — підприємцем.
** Пункт 6 не заповнюється здобувачем ліцензії, який звертається за отриманням ліцензії виключно на надання первинної медичної допомоги.
*** Підписується здобувачем ліцензії або іншою уповноваженою на це особою.
Додаток 3 |
ОПИС
документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики
від __________________________________________________________________________
(найменування юридичної особи/прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи — підприємця)
_____________________________________________________________________________
(для юридичних осіб — код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб — підприємців —
_____________________________________________________________________________
ідентифікаційний код або серія, номер паспорта фізичної особи — підприємця,
_____________________________________________________________________________
ким і коли виданий (у разі відмови через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного
_____________________________________________________________________________
номера облікової картки платника податків)
Дата і номер реєстрації заяви “___” ____________ 20__ р. № ________
Порядковий номер | Найменування документа | Кількість аркушів у документі |
Прийняв ________________________ (кількість документів цифрами і словами) | ______________________ (підпис відповідальної особи) | __________________ (прізвище, ініціали) |
“___” ____________ 20__ року (дата) |
_____________________ (підпис здобувача ліцензії) | ___________________ (прізвище та ініціали) | |
____ _______ 20___ р. |
«Максимальний захист» займається наданням допомоги у отриманні ліцензій на будь-які види діяльності, у тому числі і на ведення лікарської та фармацевтичної практик.
Якщо у вас виникли будь-які питання, щодо цієї тематики – зверніться до нас за консультацією зручним для вас способом:
За номером +380978889977
На електронну пошту mzahyst@gmail.com
Напишіть нам у соціальних мережах facebook, telegram, instagram
З повагою та найкращими побажаннями,
Адвокатське об’єднання «Максимальний захист»