Багато українців знають, що відповідно до Конституції у кожного громадянина України є право безкоштовно отримати ділянку землі – під забудову чи інші свої потреби. В той же час, люди не вірять в реальність цієї обіцянки.
Тож сьогодні адвокати «Максимального захисту» розповідають чи реально це і що потрібно, для того, щоб спробувати.
Якими документами підкріплено право українців на безкоштовну землю?
«Земля є об’єктом власності Українського народу» — так нам наголошує основний закон Конституція України (стаття 13). Наступним нормативним документом, який врегульовує питання набуття земельної ділянки у власність на безоплатній основі є Земельний кодекс України. Поточна редакція Кодексу в п. б ч.1 статті 81 передбачає, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі «безоплатної передачі із земель державної та комунальної власності». Також зазначений вище документ закріплює право за кожним громадянином України отримати свою частку земельної ділянки у власність. На сьогоднішній день у цій сфері попит перевищує пропозицію. Це, безпосередньо, пов’язане ще й з тим, що активність громадян зросла у зв’язку з окупацією АР Крим та бойовими діями, що відбуваються на Сході України.
Що потрібно, аби отримати земельну ділянку?
Ми допоможемо Вам знайти відповідь на дане запитання.
Для того, щоб розпочати процес отримання земельної ділянки у власність необхідно ознайомитись із наступним:
- призначення та розмір земельної ділянки, яку Ви можете отримати;
- органи, яким делеговані повноваження щодо передачі у власність земельних ділянок.
Призначення земельної ділянки та розмір (стаття 121 ЗК України):
- для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств розмір, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
- для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
- для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;
- для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.
Зверніть увагу! По кожному виду використання земельних ділянок передача на безоплатній основі у власність громадян можлива лише ОДИН раз. (ч. 4 стаття 116 ЗК України)
Органи, яким делеговані повноваження щодо передачі у власність земельних ділянок (стаття 122 ЗК України) :
- Сільські, селищні, міські ради — земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб;
- Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради — земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
- Районні державні адміністрації на їхній території — земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) ведення водного господарства;
б) будівництва об’єктів, пов’язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
в) індивідуального дачного будівництва.
- Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи земельні — ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
- Обласні державні адміністрації на їхній території — земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
- Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у межах їхніх територій — земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
- Рада міністрів Автономної Республіки Крим на території Автономної Республіки Крим — земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст, що не входять до складу певного району, та за межами населених пунктів для всіх потреб, а також погоджує передачу таких земель у власність або у користування районними державними адміністраціями на їхній території для будівництва об’єктів, пов’язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
- Кабінет Міністрів України — земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149цього Код