Купівля чи продаж нерухомого майна — процес довгий, нервовий і повний ризиків. Адвокати «Максимального захисту» склали перелік рекомендацій, на що звернути увагу під час оформлення договору купівлі-продажу нерухомості.
Відповідно до ст. 1 протоколу №1 до Європейської Конвенції захисту прав людини та основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Так, право власності на нерухоме майно може бути набуте, серед іншого, шляхом укладання нотаріально завіреного договору купівлі-продажу майна з подальшим внесення інформації про власника до Державного реєстру речових прав на нерухомого майна.
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
Таким чином, у разі продажу/купівлі нерухомого майна сторонам необхідно звернутися до нотаріуса.
На практиці, найчастіще особу вабить доволі приємна ціна на майно. Це перший дзвіночок, що можливо Ви має діло із шахраями. Як говориться «скупий платить двічі».
У разі купівлі нерухомого майна особі необхідно уважно оглянути документи, що підтверджують права власності, встановити за допомогою нотаріуса чи не перебуває власність у заставі, арешті, чи не накладено будь-яке інше обтяження на майно.
Обов’язково треба звернути уваги на наявність прописаних у квартирі дітей. В такому випадку необхідний попередній дозвіл органів опіки та піклування, що надається відповідно до закону. Також, повинна наявна бути нотаріально завірена заява другого із подружжя на продаж нерухомого майна, у випадку перебування такого майна у спільній власності.
Для успішного здійснення купівлі-продажу обов’язково необхідно провести експертну грошову оцінку вартості нерухомого майна.
Слід пам’ятати, що відповідно до Постанови Національного банку України №210 розрахунки на суму, яка перевищує 50 000 гривень, здійснюються у безготівковій формі, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, або перерахування коштів на поточні рахунки в тому числі на депозитний окремий рахунок нотаріуса у національній валюті.
Також, слід звернути увагу на дату набуття права власності попереднім власником. У випадку, якщо нерухомість була придбана декілька місяців тому, а зараз знову продається, скоріш за все продавець шахрай, а документи підроблені.
Непоодинокими є випадки продажу заставних, арештованих квартир. З метою уникнення неприємних несподіванок радимо декілька разів перевірити по відповідним реєстрам наявність зазначених обтяжень на майно.
Важливою умовою успішної купівлі/продажу нерухомого майна є наявність юридично правильного оформленого письмового договору.
На практиці, непоодинокими є випадки незаконного позбавлення осіб власності у зв’язку із оформленням неправильного договору купівлі-продажу, взятого із інтернету або іншого місця.
Письмовий договір повинен бути складений кваліфікованим спеціалістом, тим же нотаріусом або юристом, якому Ви довіряєте.
Таким чином, у випадку оформлення купівлі/продажу нерухомого майна в обов’язковому порядку, треба звернутися до нотаріуса та найняти кваліфікованого адвоката для здійснення юридичного супроводу угоди.
«Максимальний захист» спеціалізується на правовій допомозі та перевірці нерухомості при оформленні її купівлі-продажу, а також надає рієлторські послуги і допомогу у судових процесах пов’язаних з нерухомістю. Більше про наші послуги у сфері нерухомості ви можете прочитати тут.
Якщо у вас виникли будь-які питання, щодо цієї тематики – зверніться до нас за консультацією зручним для вас способом:
За номером +380978889977
На електронну пошту mzahyst@gmail.com
Напишіть нам у соціальних мережах facebook, telegram, instagram
З повагою та найкращими побажаннями,
Адвокатське об’єднання «Максимальний захист»