Як отримати сертифікат торгово-промислової палати України, який засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).
З 12 березня 2020 року по всій території України оголошено карантин, а також встановлено цілу низку обмежень для суб’єктів господарювання. В результаті цього багато підприємців опинилися у скрутному становищі, втратили можливість отримувати дохід, що призвело також до неможливості виконання останніми договірних зобов’язань.
Наприклад, дуже гостро на даний момент стоїть питання виконання зобов’язань по внесенню орендної плати.
В силу неможливості виконання договірних зобов’язань більшість підприємців обґрунтовано побоюються, що контрагенти застосують відносно них штрафні санкції за невиконання умов договору.
Забігаючи наперед, слід сказати, що карантин, який зараз діє на території України, був визнаний форс-мажорною обставиною (або обставиною непереборної сили).
На підставі цього Законом України від 17.03.2020 року № 530-ІХ були внесені зміни до статті 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в України» та дозволено останній видавати сертифікати щодо форс-мажорних обставин у випадку, зокрема, введення Кабінетом Міністрів України карантину.
Що це означає для суб’єктів господарювання?
Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України та частиною 1 статті 617 Цивільного кодексу України передбачено звільнення особи (суб’єкта господарювання) від відповідальності за невиконання договірних зобов’язань у зв’язку із дією обставин непереборної сили.
Таким чином, за той період, коли суб’єкт господарювання не міг виконати взяті на себе договірні зобов’язання, до останнього не можуть застосовуватися будь-які штрафні санкції, передбачені законодавством або договором. Проте задля того, щоб скористатись такою можливістю, необхідно отримати відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України, який офіційно підтвердить факт існування обставин непереборної сили і факт неможливості виконання договірних зобов’язань у зв’язку із цим.
Далі мова піде про те, яким чином можна отримати такий сертифікат.
Частиною 1 статті 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні передбачено право ТПП України та регіональних ТПП засвідчувати форс-мажорні обставини.
На підтвердження існування зазначених обставин, уповноважені ТПП видають протягом 7 днів з дня звернення суб’єкта господарювання відповідні сертифікати.
Порядок засвідчення форс-мажорних обставин передбачений Регламентом засвідчення торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), який затверджений Рішенням президії ТПП України 15.07.2014 року № 40(3) (далі – Регламент).
Куди необхідно звертатись для отримання сертифікату?
Згідно пункту 4.1. Регламенту видачу сертифікатів здійснює або Торгово-промислова плата України, або її територіальні відділення.
Торгово-промислова плата України засвідчує обставини непереборної сили у випадках, якщо відносини між суб’єктами господарювання врегульовані:
- Зовнішньоторговельними угодами;
- Міжнародними договорами України;
- Відомчими нормативними актами;
ТПП України також має право засвідчувати обставини непереборної сили у випадках, якщо у нормах законодавства України, відомчих нормативних актах або умовами відповідних договорів між резидентами України прямо передбачено віднесення цього питання до її компетенції.
Регіональні ТПП засвідчують форс-мажорні обставини згідно укладених між резидентами України договорів, угод, контрактів тощо, у випадках, коли такі питання віднесені ними до компетенції ТПП України, а також у випадках, коли це передбачено нормами законодавства або нормативними актами органів місцевого самоврядування.
В окремих випадках (відсутність фахівця, окупація території тощо) ТПП України здійснює засвідчення форс-мажорних обставин за відповідну регіональну ТПП, або доручає це іншій регіональній ТПП.
Підстави засвідчення форс-мажорних обставин ТПП
Торгово-промислова палата засвідчує обставину непереборної сили у випадку, якщо така обставина існує, і вона здійснює непереборний вплив на виконання зобов’язань за договором однією із сторін. При цьому такий вплив повинен унеможливлювати виконання зобов’язання у термін, що настав.
Обов’язковою умовою видачі сертифікату, який засвідчує форс-мажорні обставини, є наявність причинно-наслідкового зв’язку між обставинами, що настали, та неможливістю виконання зобов’язань за договором.
Документи, необхідні для отримання сертифікату ТПП
Для отримання сертифікату ТПП зацікавлена особа повинна подати заяву за встановленою Регламентом формою. Заява підписується керівником підприємства, установи, організації або довіреною особою.
Звертаємо увагу, що по кожному окремому договору, контракту, угоді тощо, по якому особа не може виконати зобов’язання вчасно, подається окрема заява).
До заяви додаються наступні документи:
- Завірена у відповідності до вимог законодавства копія угоди або нормативного акту, яким визначається зобов’язання сторони, а також документа, який підтверджує періодичність зобов’язання, його обсяги, а також термін настання.
- Відомості про обсяг виконаних зобов’язань;
- Відомості про розмір невиконаних через настання форс-мажорних обставин зобов’язань;
- Докази повідомлення кредитора (іншої сторони угоди, договору, контракту) про неможливість виконання зобов’язань у зв’язку з обставинами непереборної сили.
- Документи компетентних державних органів, які свідчать про існування форс-мажорних обставин, а також вказують на дату їх настання (рішення Уряду, довідки ГМЦ про погодні умови тощо)
Звертаємо увагу, що у зв’язку із введенням на території України карантину, порядок отримання сертифікатів ТПП був спрощений.
Згідно офіційного повідомлення, розміщеного на сайті ТПП України, для підтвердження неможливості виконання договірних зобов’язань у зв’язку із карантином, зацікавлена особа має подати такі документи:
- Заяву відповідної форми, підписану керівником підприємства;
- Копію договору;
- Копію наказу (розпорядження) у зв’язку із необхідністю припинення діяльності на підставі відповідних нормативних актів;
- Повідомлення (сповіщення іншої сторони);
Документи слід надсилати в електронному вигляді на електронну адресу ucci@ucci.org.ua
Строки розгляду заяви
Згідно Регламенту, заява підлягає розгляду в термін 10 робочих днів, однак можливе замовлення термінового розгляду заяви, який не може перевищувати 5 робочих днів.
Скільки коштує отримати сертифікат ТПП
Вартість послуги із засвідчення форс-мажорної обставини складає 1920 грн. і сплачується за кожною заявою окремо.
Термінове виготовлення сертифікату коштує 3840 грн.
Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб’єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Чи можна оскаржити вже виданий сертифікат або відмову у його видачі?
Виданий ТПП сертифікат про форс-м