У житті кожного чоловіка-громадянина України наступає такий момент, коли доводиться задуматись про проходження військової служби. Адвокати «Максимального захисту» підготували розгорнутий текст про усі юридичні аспекти осіннього призову 2020.
З 1 жовтня в Україні починається осінній призив, який буде тривати до 31 грудня 2020 року.
Відповідно до ст. 65 Конституції та ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності є обов’язком громадян України.
Відповідно до п.64 Постанови «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом», сповіщення громадян про призов на службу відбувається за наказом районного військового комісаріата. Наказ розсилається житлово-експлуатаційним організаціям, домовласникам, відповідним виконавчим органам сільських, селищних і міських рад, на підприємства, в установи та організації, навчальні заклади. Про проведення призову повідомляється через засоби масової інформації. Для сповіщення використовують повістки, які розповсюджуються житлово-експлуатаційними організаціями, домовласниками, відповідними виконавчими органами сільських, селищних і міських рад, де немає військових комісаріатів, керівниками підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності.
У п.68 цієї ж постанови вказано, що в особових справах призовників мають зберігатись корінці повісток з підписом призовника. Тобто, це означає, що повістка має бути вручена особисто призовнику в руки.
Тобто, якщо призовник не отримав повістки особисто, він не отримає кримінального покарання за неявку до дяльниці. АЛЕ це не звільняє його від несення адміністративної відповідальності.
Кого безпосередньо будуть призивати?
Усі чоловіки віком від 20 до 27 років в обов’язковому порядку повинні відслужити термін у армії, за винятком тих, хто зміг отримати відстрочку. Молоді люди 18-19 років можуть пройти військову службу добровільно (за контрактом).
Термін служби
Термін служби в українській армії, відповідно до закону (ст. 23 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу») становить:
18 місяців – для призовників без вищої освіти
12 місяців – для призовників, які мають ступінь спеціаліста або магістра
Повістки
Згідно із Законом, кожен призовник, хто отримав повістку, має з’явитись до військкомату впродовж терміну, вказаного в повістці.
Важливо! Неотримання повістки не є причиною для ігнорування призову. Тобто після оголошення нового призову у молодих чоловіків призовного віку є 10 днів для того, щоб з’явитись на призовній дільниці. У разі ігнорування, це буде розцінюватись як ухилення від армії.
Повістки можуть бути врученими такими способами:
- Особисто в руки призовнику (повістки підписана ним)
- В руки родичам (батькам чи дружині)
- В поштову скриньку або в двері (не підписана)
Поважними причинами для ігнорування повістки можуть бути:
- стихійне лихо
- хвороба призовника
- смерть близького родича призовника або родича його дружини (батьків, рідних братів чи сестер, дружини, дітей, бабусь чи дідусів).
Яке покарання можна отримати за ухилення від армії?
Можна понести адміністративну або кримінальну відповідальність.
- За перший раз ігнорування повістки передбачено штраф від 5 до 7 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (85-119 гривень)
- Повторне правопорушення передбачує штраф вартістю до 255 гривень, згідно ст. 210 КУпАП
- Відповідно до ККУ ст. 355 передбачена кримінальна відповідальність – обмеження волі на строк до 3 років.
Кримінальна відповідальність передбачена у двох випадках:
- Якщо призовника на медкомісії визнали придатним для служби, але він не з’явився на неї (в такому випадку можуть оголосити в розшук)
- Якщо призовник особисто підписав повістку, але не з’явився до військкомату без вагомих причин
Хто має право отримати відстрочку?
Відповідно до ст. 17 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону за сімейними обставинами, станом здоров’я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.
- Юнаки, які мають непрацездатних батьків (або одного з них) або іншого родича, єдиним опікуном якого він є.
- Юнаки, які є єдиними працездатними опікунами неповнолітніх, малолітніх або непрацездатних братів\сестер
- Юнаки, які мають одинокого батька або одиноку матір, у яких на утриманні перебувають двоє чи більше неповнолітніх дітей, до досягнення старшим із них повноліття за умови офіційного працевлаштування призовника;
- Юнаки, що мають дитину віком до трьох років
- Самотній батько, що виховує дитину без матері
- Юнаки, що мають двох і більше дітей
- Юнаки, які мають дітей з інвалідністю
- Якщо має вагітну дружину або дружину, яка є людиною з інвалідністю
- Якщо рідний брат служить в цей же час в армії
- Юнаки, що мають тимчасові проблеми зі здоров’ям (відстрочка на 1 рік)
- Юнаки, що навчаються у школах та ПТУ (тільки до 21 року, з настанням цього віку відстрочка втрачається)
- Які навчаються у вищих навчальних закладах на денній формі («заочникам» такого права не надають)*
- Юнаки, які в рамках міжнародних договорів навчаються у навчальних закладах інших держав
- У середніх або вищих духовних навчальних закладах на денній формі
- Юнаки, що працюють вчителями, священниками, поліцейськими, сільським, селищним, міським головам, особам, які мають