Адвокати «Максимального захисту» склали детальну покрокову інструкцію, як зареєструвати громадську організацію зі статусом юридичної особи. Про послуги об’єднання у сфері рестрації та ліквідації підприємств можете дізнатися більше.
За організаційно-правовою формою громадське об’єднання може бути утворене у формі громадської організації або громадської спілки. Різниця між двома зазначеними формами полягає у складі їх засновників та вимогах до членства в таких громадських об’єднаннях :
— в першому випадку — засновниками і учасниками можуть бути лише фізичні особи
— в другому випадку – засновниками виступають лише юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.
Громадське об’єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об’єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Також, Громадське об’єднання, яке має статус юридичної особи має дещо більше прав, порівняно з об’єднанням, яке не має статусу юридичної особи, зокрема, поряд із загальними правами, які притаманні усім громадським об’єднанням, об’єднання, що має статус юридичної особи може:
1) бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства;
2) здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об’єднання, або через створені в порядку, передбаченому законом, юридичні особи (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об’єднання та сприяє її досягненню. Відомості про здійснення підприємницької діяльності громадським об’єднанням включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань;
3) засновувати з метою досягнення своєї статутної мети (цілей) засоби масової інформації;
4) брати участь у здійсненні державної регуляторної політики відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»;
5) брати участь у порядку, визначеному законодавством, у роботі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, що утворюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування для проведення консультацій з громадськими об’єднаннями та підготовки рекомендацій з питань, що стосуються сфери їхньої діяльності.
Громадське об’єднання зі статусом юридичної особи, створена ним юридична особа (товариство, підприємство) може бути виконавцем державного замовлення відповідно до закону.
Також громадська організація зі статусом юридичної особи має змогу орендувати приміщення, укладати інші цивільно-правові договори, брати на роботу працівників тощо.
Створення громадської організації без статусу юридичної особи не надає зазначених вище можливостей.
Проте, існують також і недоліки:
- дещо складніша процедура реєстрації, порівняно з реєстрацією громадської організації без статусу юридичної особи.
- Обов’язок вести податкову та фінансову звітність;
Отже, перед тим, як зареєструвати громадське об’єднання, необхідно визначитись зі складом його учасників, а також із статусом такого об’єднання.
У даному випадку, розглянемо порядок реєстрації громадської організації зі статусом юридичної особи.
Реєстрація громадської організації зі статусом юридичної особи
Порядок утворення та реєстрації громадського об’єднання регулюється Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», а також Законом України «Про громадські об’єднання», яким встановлюються вимоги до складу учасників, та документів, які подаються для державної реєстрації.
Перелік документів, що подаються для державної реєстрації громадської організації зі статусом юридичної особи передбачений у статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формува
Зокрема, для реєстрації подаються:
- заява про державну реєстрацію створення юридичної особи (Форма 1, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 року № 3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації ).
- заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, — за бажанням заявника (форма 1-РН, яка виступає додатком до «Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з реєстру, який затверджений постановою КМУ від 13.07.2006 року № 440)
- примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення засновників, а у випадках, передбачених законом, — рішення відповідного державного органу, про створення юридичної особи;
- відомості про керівні органи громадського формування (ім’я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку), відомості про особу (осіб), яка має право представляти громадське формування для здійснення реєстраційних дій (ім’я, дата народження, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку);
- установчий документ юридичної особи — у разі створення юридичної особи на підставі власного установчого документа;
- реєстр осіб (громадян), які брали участь в установчому з’їзді (конференції, зборах);
Окремі вимоги до складу учасників та змісту документів, які подаються для реєстрації встановлені Законом України «Про громадські об’єдн